EKONOMİ VE İŞ DÜNYASI

EKONOMİ VE İŞ DÜNYASI

Genel konulara geçmeden önce şu hususları not etmeliyiz. Mart 2023 tarihli et veya kıymanın kilogram fiyatı 250 TL, Ramazan pidesinin fiyatı 20 TL, peynirin kilogramı 120 TL ve bu örnekleri artırabiliriz. Sadece dar gelirli değil orta gelirdeki vatandaşlarımızın geçim derdi her geçen gün çığ gibi büyümektedir. Haftalık en asgari yani en az harcama rakamları ile semt pazarı alışverişi en az 250 TL, haftalık 1 kg et veya kıyma 250 TL, kahvaltılık 500 TL, balık veya tavuk 100 TL, ulaşım 400 TL; haftalık 1500 TL’den aylık 6000 TL, buna kiraları ve faturaları ekleyip giyinme ve diğer masraflar eklendiğinde bu harcamalar göz açıp kapayıncaya kadar 15 bin TL’yi buluyor. Ancak ve ancak iki asgari ücretli hayatını bu şekilde ucu ucuna getirebilir. Ne bir ekstra masraf ne de herhangi bir şekilde sosyalleşme adına bir şehirden diğerine gidebilir. Bu denli ne zaman fakirleştik? Durup düşünmemizin vakti gelmedi mi?

Asgari ücret ve en düşük emekli maaşı en kısa zamanda 10.000 TL olmalıdır. Ağır enflasyonu kalkana kadar 6 ayda bir değil 3 ayda bir enflasyon oranından en az 5 puan yüksek artış yaparak toplumsal refahı sağlamalıyız. Azgınlaşan kesimlerin gerek şatafat yaşamları sona ermeli gerekse de vergilerini çeşitli yöntemlerle ödemeyen kesimlerden tam vergiler alınarak kendi ülkesinde köle düzeninde çalışan insanımızın sosyal yaşam koşulları değişmelidir.

Samsun'un ekonomik gelişimi yerel ekonominin güçlendirilmesiyle mümkündür. Bu nedenle, yerel işletmelerin geliştirilmesi ve desteklenmesi için gerekli çalışmaları yapacağız. KOBİlerin desteklenmesi, yeni girişimlerin teşvik edilmesi ve istihdam artırılması için projeler üreteceğiz. Ayrıca, tarım sektörünün güçlendirilmesi ve ürünlerin pazarlama ağının genişletilmesi için çalışmalar yapacağız. Böylece Samsun ekonomisinin yerel dinamikleriyle birlikte güçlenmesini sağlayacağız.